Cut & Cash będzie funkcjonować w ramach najnowszego systemu IRC'owego. Poza nowymi sposobami zdobywania doświadczenia, umiejętnościami, wprowadza główne postanowienie systemu - ekonomię. Planuję go wydać do końca tygodnia, ale jak wiadomo - różnie to bywa.

Całość zostanie osadzona w Lorandii, czyli świecie Sesjoopowiadania, oraz znanych jej okolicach. Poprzez wyprawy w owym uniwersum planuję tym samym je rozbudować wspólnymi siłami. Poniżej mapa Lorandii, czyli państwa najlepiej nam znanego, aczkolwiek myślę, że do końca grudnia będzie dostępna mapa CAŁEGO Kontynentu.

@update. Tak jak mówiłem, kompletna mapa całego Kontynentu jest już gotowa i prezentuje się ładnie poniżej.

Króciutki rys i legenda odnośnie mapy możecie znaleźć pod tym linkiem - Klik!

Gracz będzie mógł grać różnorodnymi rasami, albowiem w uniwersum Sesjoopowiadania różne rzeczy widziano. Są to oczywiście te najbardziej typowe jak człowiek, elf, krasnolud, goblin, ale i również wampiry, sukubby, i wiele innych. Karty Postaci będą dostosowane do mechaniki opartej na rzutach. Istnieje jednak możliwość, że MG, po wcześniejszym poinformowaniu graczy, poprowadzi sesję bez rzutów. Mechanika będzie dosyć prosta, żeby nie przedłużać akcji na IRC'u. Większość czynów będzie miała swoje konsekwencje i odzwierciedlenie w następnych sesjach, to samo dotyczy różnego rodzaju eventów. Gracz może posiadać nieokreśloną ilość postaci, ale na daną sesję może grać jedynie jedną. Punkty doświadczenia przechodzą na postać, którą grał - nie będzie możliwości przeniesienia w danym momencie atrybutów, doświadczenia i całej reszty na inną postać. Jak ktoś umarł, to może grać w następnej sesji, zawsze taka idea była, że nie ma to logicznego uzasadnienia i nie musi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby się okazało, że wyprawa jest dłuższa, i jest podzielona na np. dwie części, albo i nawet większą ilość. Jeżeli MG się zgodzi, Gracz może wziąć udział w wyprawie, mimo iż jego postać umarła w poprzedniej części, grając np. inną postacią. Należy jednak mieć na uwadze, że doświadczenie będzie miało znaczenie, i pierwszo - poziomowa postać poradzi sobie wtedy gorzej od już średnio zaawansowanych postaci z przykładowym 10 levelem. Mimo tego, sesje będą prowadzone w taki sposób, żeby każda osoba mogła mieć możliwość skutecznego awansowania. MG musi być neutralny, bezstronny, nie może żywić jakiejś osobistej urazy wobec Gracza – to znaczy może, ale nie może się to przełożyć na samą grę, gdzie ewidentnie będzie go za coś „karać”. MG ma zawsze rację, i wszelkie dyskusje z nimi są bezsensowne. Za wykłócanie się, pyskówki, prowadzenie bezcelowej dyskusji, MG może usunąć Gracza z kanału. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to MG nie dotrzymuje fundamentalnej zasady neutralności, jak dziennikarze w Polsce - wówczas może spodziewać się represji z mojej strony.

Nagrody:
Ten element póki co zmienia się najmniej. Gracz nadal otrzymuje nagrodę od MG, który prowadził sesje, wg podsumowania wszelkich decyzji Gracza, jego sukcesów i porażek. Gracz otrzymuje z reguły zatem kasę, expa, artefakty, a być może i karę (dajmy na to, że utrudniał grę innym, bądź MG). Kary byłby czymś nowym, i mam nadzieję, że żaden MG nie będzie zmuszony zastosować jakiejkolwiek sankcji.

Ekonomia:
Najważniejsza nowość i wymagająca najlepiej przeczytania tego krótkiego akapitu, w celu zapoznania się z ogólnymi zasadami i założeniami.
Gracz za zarobione pieniążki może: kupić nowe przedmioty, ale poza dotychczasowymi mieczami, zbrojami i innymi takimi, może kupić sobie np. plantacje, domek, a nawet jakąś posiadłość - wtedy, w dziale IRC, zakłada swój własny temat, gdzie wrzuca fotografie budynku, opisuje go jak wygląda, jakie ma zastosowanie, po co, dlaczego, jaki jest jego skład, czyli obsługa, czy generuje dochody (np. karczma - jeżeli tak, do ustalenia z MG ile). Ogólnym założeniem jest, żeby dana posiadłość generowała dochód, aczkolwiek jeżeli ktoś sobie kupi własny, mały domek w cichej dzielnicy Dorwaru, to nie będzie generować sam w sobie kosztów. Natomiast każda parcela dochodowa ma określony przychód, otrzymywany raz w tygodniu. Należy wziąć jednak również pod uwagę, że prowadzenie karczmy, to nie są same przychody, ale również wydatki - należy zaopatrzyć się w beczki z piwem, jadło, i całą resztę. Musicie wówczas myśleć i działać jak karczmarz, któremu zależy na sprawnym funkcjonowaniu przybytku - no chyba że wam na tym nie zależy. To od Gracza będzie zależało, czy jego karczma cieszy się popularnością, czy też nie. Pod uwagę będą brane różne okoliczności - np. ktoś sabotował browar w Dorwarze w danej sesji (jeżeli ktoś kojarzy chorą sesję, bodaj Elthora, gdzie połowa Graczy odwalała dziwne rzeczy w browarze, a Ja, Akkarin, zostałem oskarżony o seksistowskie zachowanie i całkowitą dyskryminację jakiejś dziewczyny, mimo iż byłem ostatnim obrońcą kobiet, to macie świetny przykład) i karczma Gracza ma trudności z zaopatrzeniem się w dobre piwo, i musi je sprowadzać z odległego, większego miasteczka, co równa się z oczywistym faktem, że musi wyłożyć więcej pieniędzy. Innymi sytuacjami może być chociażby i nawet wojna, oraz zdarzenia losowe, które najpewniej będę rzucał przy dochodzie tygodniowym kością k100, gdzie wypaść może zdarzenie pozytywne, negatywne, bądź mniej znaczące, bliżej do neutralności. Nie wiem jeszcze, czy będzie stan konta jak na naszym poprzednim Forum - jeżeli nie, to w KP będzie się znajdować taka rubryka jak "Stan majątkowy" i gracz będzie musiał ją sukcesywnie aktualizować. Jak zapomni - jego sprawa. Jak podkoloryzuje i to ktoś wychwyci - no cóż, nie polecam, a łatwo będzie to odkryć.
Ah, tak. Możecie prowadzić burdel - ale to raczej wymaga większego poziomu doświadczenia i zaangażowania.

Finalne postanowienia:
Mam zamiar utworzyć z IRC'a naszą rzecz sztandarową i największą dumę. Główne powody - IRC'a każdy lubi, i nie znam nikogo na Forum, który byłby innego zdania, a ponadto nie musi znać szczegółowo uniwersum czy też wgłębiać się w mechanikę i skomplikowane byty MG - nie, to My, wszyscy wspólnie będziemy właśnie dokładać swoją cegiełkę do świata Lorandii i całego Kontynentu, rozbudowując owe uniwersum - stawiając je tym samym na poziomie fundamentalnego uniwersum Forum.
Jak często będą się odbywać sesje? Minimum raz w tygodniu. Tak, jasne, to zależy w głównej mierze od Graczy i ich chęci, ale jestem w stanie wystawić czterech MG, z czego jednym jestem ja, i ustaliliśmy, że każdy z nas minimum raz w tygodniu poprowadzi sesyjkę. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni.